HORA KOZÁKOV

Mikroregion Kozákov je dobrovolný svazek obcí Chuchelna, Semily a Záhoří, založený a registrovaný v roce 1999.

Kozákov (744 m.n.m.) 

Kozákov (744 m.n.m.) je nejvyšší hora Českého ráje, Pojizeří a Podkrkonoší, opředena pověstmi o drahých kamenech, které se tu odpradávna nacházejí. Na křestním listě má Kozákov jako datum narození napsáno: prvohory - melafyr. Mnohem později se mu dostalo dalšího sopečného polevu třetihorním čedičem. Již pravěcí lovci usídlení v okolních jeskyních z polodrahokamů zhotovovali jednoduché nástroje. Tradice zpracování drahokamů a následná výroba šperků žijí v tomto kraji dodnes.

Z vrcholu Kozákova je překrásný pohled na Krkonoše, Jizerské hory, Ještědský hřbet, Lužické hory, České středohoří, Horní Pojizeří, Český ráj a Orlické hory. Na vrcholu byla v roce 1932 postavena Riegrova turistická chata a v roce 1995 zpřístupněna rozhledna, která umožní návštěvníkům ideální kruhový výhled, za krásného počasí až na čtvrtinu Čech.

Kozákov je významnou křižovatkou cest a stezek, především pak výchozím bodem naučné stezky "Kozákov" směřující na Drábovnu do Měsíčního údolí, k Votrubcovu mlýnu a končící právě u již zmíněné studánky Radostná se vždy chladnou vodou. Na Kozákov směřuje deset značených turistických cest, včetně Zlaté stezky Českého ráje, a proto je oblíbeným místem turistických akcí a pochodů.

Na jižním svahu hory se nachází proslulá studánka Radostná, na severozápadním svahu pak pískovcová kra drábovna. Na severu směrem k Hamątejnu leží jeskyně Babí a Kudrnáčova pec - kamenářské dílny z mladší doby kamenné. Přístup na 744 m vysoký vrchol Kozákova je po červeně značené turistické Riegrově cestě z Bačova.

Na Kozákově jsou rovněž výborné podmínky pro paraglidisty (padáčkáře), kteří se tu učí vzlétnout pod odborným dohledem školených instruktorů, aby následně mohli pozorovat celou oblast z ptačí perspektivy a kochat se krásami tohoto kraje. Ne vždy se jim to podaří, záleží totiž na směru větru. Místo si oblíbili i radisté, kteří tu po kopci pípají vysílačkami a snaží se zachytit co možná nejlepší spojení se světem.

Za příznivých sněhových podmínek se stává Kozákov také cílem lyžařů. Na severním svahu hory je v provozu lyžařský vlek s výstupní stanicí na dohled od turistické chaty.

Na své si zde ovšem přijdou i nadšenci horských kol, kteří se určitě při výjezdu na vrchol nemálo zapotí a při zpáteční cestě by si měli dát pozor, aby nezavařili brzdy.

KOZÁKOV