RIEGROVA CHATA

Mikroregion Kozákov je dobrovolný svazek obcí Chuchelna, Semily a Záhoří, založený a registrovaný v roce 1999.

Riegrova chata s rozhlednou

Z vrcholu Kozákova je překrásný pohled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, České středohoří, Český ráj a Orlické hory. Jedinečný pohled byl rušen tím, že turista musel přecházet z místa na místo , aby viděl celou oblast. Tomu chtěli členové okolních odborů Klubu českých turistů zabránit a přišli s myšlenkou postavit na vrcholu Kozákova rozhlednu, která by vyhlídku soustředila.


Riegrova chata Kozákov 

Riegrova chata na KOZÁKOVĚ

mobil: 484 800 600, 773 090 781 (vedoucí p. Jakub Brádler) e-mail:info@chata-kozakov.cz (jakub.bradler@seznam.cz)

www.chata-kozakov.cz


Rozhledna na Kozákově

Mobil:737 946 435 (724 096 226)

Riegrova turistická chata
Riegrova turistická chata

Kozákov je významnou křižovatkou cest a stezek, především pak výchozím bodem naučné stezky "Kozákov" směřující na Drábovnu do Měsíčního údolí, k Votrubcovu mlýnu a končící právě u již zmíněné studánky Radostná se vždy chladnou vodou. Na Kozákov směřuje deset značených turistických cest, včetně Zlaté stezky Českého ráje, a proto je oblíbeným místem turistických akcí a pochodů.

Na jižním svahu hory se nachází proslulá studánka Radostná, na severozápadním svahu pak pískovcová kra drábovna. Na severu směrem k Hamątejnu leží jeskyně Babí a Kudrnáčova pec - kamenářské dílny z mladší doby kamenné. Přístup na 744 m vysoký vrchol Kozákova je po červeně značené turistické Riegrově cestě z Bačova.

Na Kozákově jsou rovněž výborné podmínky pro paraglidisty (padáčkáře), kteří se tu učí vzlétnout pod odborným dohledem školených instruktorů, aby následně mohli pozorovat celou oblast z ptačí perspektivy a kochat se krásami tohoto kraje. Ne vždy se jim to podaří, záleží totiž na směru větru. Místo si oblíbili i radisté, kteří tu po kopci pípají vysílačkami a snaží se zachytit co možná nejlepší spojení se světem.

Za příznivých sněhových podmínek se stává Kozákov také cílem lyžařů. Na severním svahu hory je v provozu lyžařský vlek s výstupní stanicí na dohled od turistické chaty.

Na své si zde ovšem přijdou i nadšenci horských kol, kteří se určitě při výjezdu na vrchol nemálo zapotí a při zpáteční cestě by si měli dát pozor, aby nezavařili brzdy.