SEMILY

Mikroregion Kozákov je dobrovolný svazek obcí Chuchelna, Semily a Záhoří, založený a registrovaný v roce 1999.

Semily 

Město Semily s přibližně 9 000 obyvateli se rozkládá v Libereckém kraji na severovýchodě Čech. Leží v podhůří západních Krkonoš při soutoku Jizery a Olešky. Semilská kotlina je ze všech stran obklopena vrchy, z nichž nejblíže městu dominuje Varta a severovýchodním směrem poutá pozornost táhlý vrch Strážník.

V minulých staletích prošly Semily obdobím rozvoje zemědělství, obchodu, řemesel, drobné výroby a posléze průmyslu využívajícího sílu řeky. Především tu byly mlýny, výroba příze a plátna a tisk látek, od roku 1515 také pivovar. Postavení železniční tratě Pardubice - Liberec v roce 1858 dalo impuls k postupné přeměně Semil.

Semily na rozhraní atraktivních turistických regionů Český ráj a Krkonoše tvoří přirozené centrum Horního Pojizeří. Nedaleko Semil jsou horské hřebeny a turistická střediska Krkonoš a Jizerských hor, hrady, zámky a skalní města Českého ráje. V blízkosti města je unikátní kaňon řeky Jizery s Riegrovou stezkou a Bozkovské dolomitové jeskyně. Z rozhledny na vrcholu Kozákova je za příznivého počasí vidět až čtvrtina Čech.

Více informací naleznate na webových stránkách města  www.semily.cz 


Kultura a volný čas

Město Semily se může pochlubit bohatou kulturní tradicí. Již roku 1860 vznikl pěvecký spolek Jizeran, v roce 1871 byl spolu s hasičskou jednotou založen Sokol, roku 1874 vznikl ochotnický spolek a poté odbor Klubu českých turistů. Klub českých cyklistů byl založen již roku 1894.

Semily a jejich okolí poskytují podmínky k provozování všech druhů turistiky a možnosti sportovního vyžití. Především cykloturistika zažívá v posledních letech velký rozmach, v regionu je vyznačena nová sí» stezek. K dalším sportovním aktivitám, které region nabízí, patří jízda na koni, potápění, kanoistika, rybaření či horolezectví. V Semilech je vyhledávané devítijamkové golfové hřiště, situované v klidném údolí řeky Jizery.

Centrem příznivců paraglidingu je hora Kozákov, v Semilech funguje škola tohoto sportu. V zimě za příznivých sněhových podmínek nabízí Kozákov kvalitní lyžařské terény pro sjezdové lyžování i pro běžkaře. V Semilech je pro méně náročné v provozu lyžařský areál nad vlakovým nádražím, jehož provozovatelem je Veřejná lyžařská škola Semily.

Semily
Semily

SEMILY